Odplamianie tapicerki z ciężkich plam jest częstym problemem w wielu domach. W przypadku trudnych zabrudzeń, firmy świadczące usługi sprzątające, mogą przyjść nam z pomocą. Nie każda sytuacja wymaga jednak interwencji specjalisty. W domowym zaciszu zdarzają się takie chwile kiedy z ciężkimi zabrudzeniami możemy poradzić sobie sami.
Z tego powodu postanowiliśmy rozpocząć cykl artykułów na temat tego jak pozbyć się powszechnych zabrudzeń z foteli, kanap czy dywanów. Szczególnie wtedy, gdy w domu nie ma żadnych detergentów i musimy sobie poradzić domowymi sposobami, które czasem pozostają najlepszym rozwiązaniem.
Cykl naszych artykułów postanowiliśmy rozpocząć od jednej z najtrudniejszych do usunięcia plam, czyli plamy z wina czerwonego. Wyobraź sobie bowiem że organizujesz przyjęcie, wśród napojów alkoholowych króluje czerwone wino i niestety ląduje ono na Twoim ulubionym kremowym fotelu. Powstała plama jest jedną z najtrudniejszych do usunięcia plam z kanapy czy fotela. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z usługi odplamiania mebli tapicerowanych, skorzystaj z porad naszego artykułu. Zamieściliśmy w nim kilka skutecznych rozwiązań na odplamianie tapicerki.
1.Sól – czyli najbardziej znany sposób na odplamianie tapicerki z wina.
Sól jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na usuwanie plam z czerwonego wina. Możemy użyć jej jedynie wtedy gdy plama jest świeża i przede wszystkim mokra. Należy wtedy posypać plamę dużą ilością soli i pozostawić na chwile, należy pozwolić jej działać. Sól dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym wchłonie wodę i barwniki z wina, tym samym zabijając źródło naszego problemu. Chcąc uzyskać lepszy efekt możemy spróbować wkropić na sól kilka kropel cytryny która ma świetne właściwości wybielające i odplamiające. Następnie należy zebrać pozostałości soli, najlepiej odkurzaczem, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką i gotowe! Jeżeli wciąż nie uzyskamy pożądanego efektu można spróbować tego samego, lecz tym razem z wcieraniem soli. Metoda ta ma jednak jeden minus– nie nadaje się raczej do tkanin kolorowych i ciemnych, gdyż może osłabić ich kolor. Proste, prawda?
2.Pianka do golenia – czyli co gdy poplamimy kolorową tkaninę.
Pianka do golenia jest jedną z mniej znanych metod, a szkoda gdyż jest ona ogólnie bardzo dobrym odplamiaczem dostępnym w naszej łazience. Zresztą po za odplamianiem świetnie nada się też ona do przeczyszczenia armatury przy sprzątaniu codziennym. W przeciwieństwie do naszego poprzednika radzi sobie ona także z starymi plamami po czerwonym winie. Może więc ona pomóc nam w usunięciu plamy która powstała na tapicerce jakiś czas temu. Metoda ta jest bardzo prosta. Nakładamy piankę na plamę na 10-15 min, a następnie przecieramy wilgotną ściereczką lub gąbką aż do usunięcia zabrudzenia. W momencie kiedy odczuwamy taką potrzebę, zamiast nakładać piankę możemy wetrzeć ją w tkaninę gąbką. Zazwyczaj jednak do pozbycia się problemu wystarcza zwykłe nałożenie. Jest to dosyć nietypowa i bardzo prosta metoda na odplamianie tapicerki.
3.Białe wino lub szampan – czyli „ogień- ogniem zwalczaj”.
Białe wino lub szampan są także świetnymi pomocnikami w walce z ich czerwonym kuzynem. Zgodnie z zasadą „ogień- ogniem zwalczaj” wystarczy jedynie polać plamę którymś z powyższych trunków, a po tym przemyć na mokro. Dzięki swoim składnikom i właściwością powinny one nam skutecznie pomóc w walce z zabrudzeniem. Uważaj przy tym aby nie zabrudzić niczego innego (np. poduszek). Metoda ta nadaje się do każdego rodzaju tkanin, włącznie z tymi delikatnymi.
4.Mydło z amoniakiem – czyli babciny sposób na stare plamy z wina.
Mydło z amoniakiem było i jest prawdopodobnie najczęściej stosowaną metodą na plamy z czerwonego wina. Metoda ta nie należy do skomplikowanych, wystarczy jedynie przeprać tapicerkę mieszanką wody z mydłem i odrobiną amoniaku. Jak w poprzednich metodach na koniec trzeba zetrzeć zabrudzenie. W przypadku użycia nadmiaru amoniaku, który zostawia nieprzyjemny zapach, wystarczy ponownie przetrzeć mebel wodą z mydłem. Uzyskany efekt jest bardzo satysfakcjonujący, a metoda nadaje się do wszystkich tkanin.
5.Soda oczyszczona – czyli odplamianie tapicerki w jasnych kolorach.
Soda oczyszczona jak wiadomo ma bardzo mocne właściwości wybielające, a co za tym idzie świetnie radzi sobie też z wszelkiego rodzaju plamami. Co więcej jest ona też powszechnie dostępna w naszej kuchni, co czyni ją wyjątkowo atrakcyjnym środkiem czyszczącym. Stosuje się ją bardzo podobnie do mieszanki wody z amoniakiem. Czyścimy tapicerkę mieszanką wody z sodą oczyszczoną w proporcjach: cztery łyżki sody na litr wody. Po takim zabiegu materiał należy porządnie oczyścić i odkurzyć dzięki czemu znowu możemy się cieszyć bielą tapicerki naszych mebli. Soda oczyszczona może też być przydatna w trakcie zwykłego sprzątania np. podczas czyszczenia białych mebli.
6.Mąka ziemniaczana – czyli co jeżeli wino zaatakuje delikatne materiały.
W przypadku delikatnych tkanin znowu pomocy możemy szukać w kuchni, tym razem na ratunek przyjdzie nam mąka ziemniaczana. Mąka ziemniaczana jest naturalnym i bardzo delikatnym środkiem pomagającym nam w usunięciu plamy z czerwonego wina. Aby usunąć zabrudzenie wystarczy jedynie wysypać trochę tego subtelnego proszku na tkaninę, a następnie należy zakropić wodą i zostawić na minutę lub dwie. Na koniec solidnie przetrzeć materiał wilgotną szmatką, aż do uzyskania pożądanego efektu. Po tym zabiegu najlepiej byłoby też tapicerkę solidnie odkurzyć, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości mąki. W ten sposób możemy uratować rzeczy kolorowe i delikatne.
7.Cytryna- czyli naturalny odplamiacz.
Cytryna od zawsze była naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z zabrudzeniami. Jest ona od lat środkiem przydatnym przy usuwaniu wielu rodzajów plam, także tych z czerwonego wina. Może więc ona pomóc także w przypadku poplamionej tapicerki. Aby usunąć plamę wystarczy jedynie wycisnąć parę kropel w miejscu zabrudzenia i pozwolić mu wsiąknąć w tkaninę. Dla uzyskania lepszego efektu można dodatkowo pocierać plamę gąbką lub szczoteczką do zębów. Efekt naszych działań powinien być natychmiastowy, a my znów powinniśmy się cieszyć kanapą pozbawioną zabrudzeń.
8.Woda gazowana- czyli kolejny płyn będący naszym sprzymierzeńcem.
Woda gazowana jest kolejną cieczą która może nam skutecznie pomóc w usunięciu uporczywej plamy z czerwonego wina. Zawiera ona bardzo wiele składników mineralnych, dzięki którym skutecznie wnika w obicie mebla. Kolejnym plusem jest jej ogólnodostępność, możemy bowiem nabyć ją nawet w małym osiedlowym sklepie. Jej zastosowanie jest bardzo proste, wystarczy polać plamę wodą gazowaną, a następnie pocierać za pomocą gąbki czy też ściereczki. Zabrudzenie powinno odpuścić bardzo szybko, dzięki czemu nasz mebel odzyska swoją dawną czystość. Metoda ta też ma jeszcze jedną zaletę, możemy mieć pewność że jest ona neutralna dla każdego rodzaju tkaniny.
9.Woda utleniona- czyli apteczny sposób na odplamianie tapicerki.
Woda utleniona jest kolejnym z bardzo skutecznych i dostępnych w naszym domu sposobów na zabrudzoną winem tkaninę. Nie od dziś wiadomo, że ma ona świetne właściwości odplamiające. Wielu z nas z pewnością miało okazję widzieć swoje mamy jak walczą z plamami właśnie za pomocą tego środka. Możemy użyć wody utlenionej do tkanin delikatnych jak i grubszych. Należy jednak stosować ją w trzech różnych wariantach, w zależności od materiału z którego próbujemy usunąć plamę.
- Pierwszy wariant, służy raczej do tkanin grubszych. Polega na skropieniu zabrudzenia wodą utlenioną o natężeniu 2%, a następnie zapraniu materiału za pomocą ścierki lub gąbki.
- Drugi wariant przeznaczony jest do tkanin delikatnych. Polega na rozcieńczeniu wody utlenionej z zwykłą wodą, w proporcjach pół na pół aby zmniejszyć jej właściwości „żrące”. Należy uważać, aby przypadkiem nie przesadzić z jej ilością, gdyż może doprowadzić to do całkowitego zniszczenia tkaniny. Dalej postępujemy tak jak wariancie pierwszym czyli zapieramy materiał.
- Trzeci wariant to przygotowanie mikstury do czyszczenia. Mieszankę przyrządzamy z jednej łyżki stołowej płynu do naczyń i dwóch łyżek stołowych wody utlenionej 2%. Następnie niewielką ilość powstałego w ten sposób roztworu nakładamy na tapicerkę i czyścimy ściereczką. Nadaje się do większości tkanin poza delikatnymi.
W przypadku każdego z powyżej wymienionych wariantów, w celu całkowitego pozbycia się plamy, konieczne może być kilkukrotne przetarcie tapicerki. Pamiętajmy także aby zawsze używać wody utlenionej o stężeniu 2%, im większa ilość procentów tym silniejsze ma ona właściwości wybielające. Moglibyśmy nieświadomie zniszczyć nasz mebel.
Co jeśli to nie wystarczy..?
Decydując się na samodzielne działanie, musimy pamiętać o doborze odpowiedniej metody do danego materiału. Czasem rozwiązania na pozór trudnych sytuacji, leżą w naszej łazience i kuchni. Mamy nadzieję że wyżej wymienione sposoby przydadzą się w samodzielnej walce z ciężkimi zabrudzeniami. Gdyby jednak okazały się one niewystarczające,polecamy skorzystanie z usług firmy sprzątającej posiadającej w swojej ofercie odkurzacz piorący.